Oświetlacze LED – w czym tkwi ich sukces

oświetlacze led

Technologia LED nie jest nowa. Ledowe źródła światła są już ogólnodostępne i można je kupić w każdym sklepie z oświetleniem.Nie można jednak powiedzieć, że stały się standardem w każdym polskim domu. Głównymi barierami jest cena i nieco gorsza jakość światła w porównaniu do tradycyjnych żarówek.

Jest jednak taki segment, w którym oświetlenie LED to strzał w „10”. Są to oświetlacze LED

W czym tkwi klucz do sukcesu?

Oświetlacze LED mają nieco inne zastosowanie niż żarówki. Stosuje się je do oświetlenia zewnętrznego, a jeśli używamy ich wewnątrz to raczej w pomieszczeniach związanych z działalnością gospodarczą niż w domach i mieszkaniach. Ich głównymi konkurentami są lampy sodowe oraz metalohalogeny i oświetlacze LED wygrywają z nimi konkurencję praktycznie pod każdym względem.

Zalety oświetlaczy LED

Jeśli weźmiemy pod uwagę jakość światła, to nadal jest ona gorsza niż tradycyjnych żarówek, ale w tym segmencie tradycyjne żarówki nie są konkurencją. Są nią lampy sodowe, a te należą do źródeł światła najniższej jakości i o najsłabszym współczynniku oddawania barw. Inaczej jest z lampami metalohalogenowymi, które mają znacznie lepsze światło niż sodowe, jednak jest ono tylko porównywalne z lampami LED. Nie biorę tutaj pod uwagę profesjonalnych lamp służących do oświetlenia stadionów, ponieważ w tym przypadku lampy LED są po prostu za słabe.

Drugim czynnikiem jest cena i koszt eksploatacji. W tej konkurencji lampy LED wypadają lepiej niż konkurencja, co oznacza, że otrzymujemy z nich więcej lumenów przy tym samym poborze energii. Cenowo natomiast są zbliżone.

Te czynniki powodują, że oświetlacze LED możemy spotkać już wszędzie. Jeśli nadal korzystasz z lamp sodowych, czy metalohalogenów, koniecznie zainteresuj się ich ledowymi odpowiednikami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>