Każde źródło światła emituje określoną jego ilość, czyli strumień światła, inaczej Lumeny (Lm). Z kolei w zależności od tego jak to światło zostanie później przetworzone oraz jaka jest odległość danego źródła światła od oświetlanej płaszczyzny, możemy mówić o natężeniu światła, czyli Lux.
Natężenie światła Lux informuje nas ile światła wyemitowanego przez dane źródło faktycznie dociera do danej powierzchni. Jest ono rzecz jasna uzależnione od tego jaka jest odległość źródła światła od płaszczyzny. Wystarczy sobie wyobrazić prosty eksperyment, który polega na świeceniu lampką na ścianę. W miarę jak będziemy się oddalać od ściany, będzie ona coraz słabiej oświetlona, czyli będzie spadać liczba Luxów. To samo dotyczy skupienia światła, czyli kąta rozsyłu światła. Jeśli włączymy zwykłą żarówkę bez żadnego klosza, po czym włączymy żarówkę halogenową o tej samej lub nawet niższej mocy i skierujemy ją na ścianę stwierdzimy, że lepiej ściana jest oświetlona halogenem.
Producenci niektórych źródeł światła, szczególnie lamp ulicznych LED informują swoich klientów ile Luxów będzie na określonej powierzchni, jeśli lampę zamontujemy na wysokości 8, 10, czy 12 metrów. Jest to informacja szczególnie istotna z punktu widzenia projektantów oświetlenia, których projekty muszą spełniać określone normy, na przykład oświetlenie powierzchni sklepowej to 500 lx, pomieszczenia przeznaczone do segregowania 300 lx, natomiast stanowiska kreślarskie 750 lx. Ciekawie sprawa wygląda jeśli chodzi o oświetlenie stadionów. Wymagania najnowszych kamer HD są na tyle wysokie, że obiekty chcące, aby telewizja mogła przeprowadzać transmisje, muszą zapewnić przynajmniej 1300 luxów.
Do pomiaru natężenie światła służy luksomierz, który umożliwia zbadanie natężenia światła na danej płaszczyźnie.
Dzięki 🙂 krótko, zwięźle i na temat! Zostałem mądrzejszy o właśnie zdobytą bardzo ciekawą wiedzę 🙂
bardz ładny wpis krótko i na temat daje like 😀