Strumień świetlny Lumeny Lm

Strumień świetlny Lumeny Lm

Określenie tego jak żarówka świeci przy pomocy jej mocy jest dziś niemożliwe, ponieważ poszczególne rodzaje źródeł światła mają bardzo różne sprawności, co powoduje, że na przykład żarówka LED 15W będzie świeciła znacznie mocniej, niż żarówka tradycyjna 15W. Jest to spowodowane tym, że żarówki LED większą część energii elektrycznej przekształcają na światło, niż robią to żarówki tradycyjne żarowe, czy nawet halogeny.

Aby zatem stwierdzić jak mocno świeci dana żarówka warto spojrzeć na jej strumień świetlny, czyli Lumeny [Lm]. Informują one nas ile światła wydobywa się z danego źródła. Trudno jest co prawda w głowie określić jak dana żarówka będzie świeciła, jednak możemy ją porównać z innymi, które również mają strumień światła określony.

 

Aby z kolei określić wydajność danej żarówki, dzielimy strumień światła przez moc żarówki, czyli Wat. Uzyskany wynik określa się jako ilość lumenów z Wata, co informuje nas o jakości danej żarówki.

 

Należy jednak pamiętać, że informacja o lumenach to za mało, aby podjąć decyzję zakupową. Jeśli na przykład zależy nam na oświetleniu biurka, powinniśmy wybrać żarówkę ze światłem skupionym. Lumeny informują nas bowiem o ilości światła, która wychodzi ze źródła. Jeśli dana żarówka emituje światło rozproszone, potrzebuje znacznie więcej lumenów, niż żarówka wyposażona w soczewkę, która skupi światło na wymaganej przez nas powierzchni.

 

Podobny problem jest w przypadku świetlówek tradycyjnych i LED. Świetlówki tradycyjne, czyli popularne jarzeniówki świecą dookoła, czyli te Lumeny, które z nich „wychodzą” rozprzestrzeniają się po całym wnętrzu, również po suficie. Świetlówki LED z kolei mają diody zamocowane tylko na jednej płaszczyźnie, co powoduje, że ich kąt świecenia to maksymalnie 180 stopni. Gdybyśmy zatem pomalowali sufit na czarno, wystarczyłaby żarówka LED z połową Lumenów jarzeniówki, aby uzyskać ten sam efekt.

 

Bardziej pomocne są zatem dla nas takie informacje, jak Candele (Cd), bądź Luxy i kąt świecenia.

adept nutrition amino acid 150 t5 pillen

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>