Światłość Candela Cd

Światłość Candela Cd

W Internecie można znaleźć sporo definicji światłości, której jednostką jest Candela. Sprawa jest prosta, bo Candela, to światłość, z jaką świeci w określonym kierunku źródło emitujące promieniowanie monochromatyczne o częstotliwości 5,4 x 1014 Hz i wydajności energetycznej w tym kierunku równej (1/683) W/sr., lub światłość 1/600000 m2 ciała doskonale czarnego w temperaturze krzepnięcia platyny (1768 oC) pod ciśnieniem 1 atmosfery fizycznej. Źródłem definicji jest Wikipedia.

No cóż chyba wszystko jasne… Chyba jednak nie wszystko

 

Gdyby spróbować przełożyć tę definicję na polski, to światłość można określić, jako intensywność światła, emitowanego przez źródło. Gdyby nie chodziło o światło, można by użyć również określenia gęstość.

 

W praktyce, gdyby wziąć diodę LED o określonym strumieniu świetlnym i zastosować soczewkę z kątem rozsyłu światła 120 stopni, a następnie do tej samej diody użyć soczewki np. 30 stopni, ta druga konfiguracja da nam więcej Candeli. Zrozumienie istoty tej jednostki jest o tyle ważne, że informacja o Candelach praktycznie jest bardzo wartościowa. Dowiadujemy się z niej bowiem ile tak naprawdę światła uzyskamy na powierzchni, którą będziemy oświetlać. Zawsze żarówka z większą ilością Candeli będzie świeciła mocniej niż żarówka z mniejszą ich ilością, w określonym dla tej żarówki kącie rozsyłu światła.

pre workout

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>