Współczynnik oddawania barw CRI Ra

Współczynnik oddawania barw,

czyli CRI [Ra], to informacja dotycząca źródeł światła, a konkretnie tego jak doskonale otaczające nas barwy będą odwzorowane, jeśli skierowane zostanie na nie światło z danego źródła. Skala współczynnika jest od 0 do 100, gdzie 0 to światło monochromatyczne, czyli zawierające tylko jedną barwę, a 100 to światło dzienne, czyli słoneczne. Ten współczynnik jest szczególnie ważny jeśli chodzi o oświetlenie wnętrz, ponieważ wpływa na samopoczucie osób, które w tych wnętrzach przebywają. Z popularnych źródeł światła, anty przykładem oddawania barw są lampy sodowe, czyli najpopularniejsze źródła światła używane w lampach ulicznych. Nie trzeba się szczególnie przyglądać, żeby stwierdzić, że otoczenie takiej lampy jest praktycznie w kolorze emitowanego przez nią światła. Lampy te mają CRI na poziomie 40.

Na drugim biegunie są najnowocześniejsze świetlówki liniowe t5, które emitują światło z CRI >90. Te źródła światła powinny być zatem wykorzystywane tam, gdzie oddawanie barw jest niezwykle ważne, np. sklepy z odzieżą, lub z farbami.

 

Jeśli chodzi o diody LED, mają one współczynnik CRI na poziomie 70-90 i zależy on od barwy diody i od tego jak bardzo została wyśrubowana jej wydajność. Większe wydajności są uzyskiwane kosztem CRI, natomiast jeśli chodzi o barwę, to diody emitujące światło ciepłe białe mają wyższy CRI i może być nawet na poziomie >80. Diody zimne mają CRI 70 lub nawet mniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>