Specyficznym rodzajem oświetlenia LED, które daje możliwość ustawiania dowolnego koloru świecenia jest oświetlenie LED RGB. Dzięki swoim cechom pozwala ono na niespotykane dotąd możliwości aranżacji wnętrz, jak również iluminacji budynków. Dzięki stosowaniu sterowników użytkownik może sterować oświetleniem LED RGB w sposób łatwy i dowolny, więc można codziennie zmieniać wystrój wnętrz lub wygląd budynku poprzez naciśnięcie przycisku na pilocie.
Jak to działa?
W zależności od rodzaju źródeł światła, są one wyposażone w diody RGB, które emitują pożądaną barwę światła, albo w diody czerwone, zielone i niebieskie, z których każda świeci z pożądanym natężeniem. Cała tajemnica oświetlenia LED RGB polega na tym, że te trzy kolory (R-red-czerwony, G-green-zielony, B-blue-niebieski) użyte w odpowiednich proporcjach, w połączeniu dają dowolną barwę światła. Z kolei w przypadku ustawienia wszystkich trzech kolorów w pełnej mocy, uzyskujemy barwę białą.
Sterowniki LED RGB
Aby jednak ustawianie koloru świecenia w oświetleniu RGB było możliwe, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego sterownika, czyli urządzenia, które odpowiednio zasili każdy z trzech kolorów, zgodnie z preferencjami użytkownika. Sterowniki pod kątem ich sterowania przez użytkownika dzielą się na 3 rodzaje: sterownik bez pilota z przyciskami, sterownik z pilotem na podczerwień oraz sterownik z pilotem radiowym.
Naturalnie najbardziej uciążliwe jest korzystanie ze sterownika bez pilota, ponieważ każdorazowo przy zmianie programu wymaga bezpośredniego kontaktu. Lepsze pod względem wygody są sterowniki z pilotem na podczerwień, ponieważ można je już sterować na odległość, jednak to zdalne sterowanie jest mocno ograniczone. Wymaga bowiem wycelowania pilotem w tzw. oczko podczerwieni, które znajduje się przy sterowniku. W zależności od jakości sterownika i pilota, można sterowań urządzeniem z różnych odległości, jednak średnio można przyjąć, że jest to 5 metrów. Najwygodniejszym rozwiązaniem pod tym względem są sterowniki z pilotem radiowym, ponieważ działają nawet z odległości 100m bez konieczności celowania w sterownik. Są one jednak nieco droższe.
Sterowniki RGB w zależności od modelu, dają przeróżne możliwości. Najprostsze sterowniki LED RGB dają możliwość ustawienia jednego z 16 dostępnych kolorów oraz programu płynnej bądź skokowej zmiany kolorów. Można także sterować częstotliwością, czyli szybkością zmian kolorów, a także zmniejszać lub zwiększać natężenie światła.
Bardziej skomplikowane sterowniki RGB dają możliwość uzyskania większej ilości kolorów, dzięki płynnemu ich mieszaniu. Dodatkowo w droższych modelach są ciekawe programy zmiany kolorów. Oczywiście przy odpowiednim podłączeniu, sterowniki te mogą obsługiwać jednocześnie więcej niż jedno źródło światła RGB.
Najbardziej zaawansowane technologicznie i dające największe możliwości są sterowniki RGB z DMX. Są to inteligentne sterowniki, które obsługują większą ilość źródeł światła RGB, które muszą mieć wbudowane odpowiednie moduły sterujące. Sprzedawcy oznaczają te źródła światła, informując, że współpracują one ze sterownikami DMX. Taki sterownik rozpoznaje i rozróżnia wszystkie podłączone źródła światła RGB i steruje każdym z nich osobno. Daje to niesamowite możliwości scen świetlnych, które nie są możliwe w przypadku standardowych sterowników RGB.
Formy Oświetlenia LED RGB
Oświetlenie LED RGB występuje w 3 podstawowych rodzajach:
Aby dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych rodzajów oświetlenia LED RGB, kliknij w nazwę.
Aby sterować taśmą LED RGB oraz naświetlaczem LED RGB, potrzebny jest przewód 4 żyłowy, który będzie poprowadzony od sterownika do źródła światła. Między zasilaczem i sterownikiem stosujemy standardowy przewód 2 lub 3 żyłowy, w zależności od tego, czy chcemy mieć uziemienie.
Dodaj komentarz