Oświetlacze LED naświetlacze LED Lampy LED

oświetlacze led

Oświetlacze LED,

które również występują pod nazwą naświetlacze LED, czy też lampy led, to profesjonalne źródła światła LED o dużej mocy. Służą one do oświetlania większych powierzchni, takich jak place, podwórka, reklamy, bilbordy. Wykorzystywane są także w oświetleniu dekoracyjnym budynków, czyli tzw. iluminacji budynków. Z powodzeniem również można je stosować jako oświetlenie obiektów sportowych, czy salonów sprzedaży. Oświetlacze LED mają zatem zastosowanie wszędzie tam, gdzie stosuje się tradycyjne oświetlacze halogenowe, lub metalohalogenowe, z tą różnicą, że oświetlacze LED dają oszczędność na prądzie na poziomie 80% w stosunku do tradycyjnych halogenów.

Oświetlacze LED, czy naświetlacze LED występują z diodami głównego szeregu, diodami power LED oraz diodami COB. Oświetlacze LED na bazie tradycyjnych diod głównego szeregu nie oferują jednak spektakularnych efektów, ze względu na ograniczone i małe możliwości świetlne.

 

Lepiej sprawa wygląda w przypadku coraz bardziej popularnych oświetlaczy LED na diodach COB, których moc dochodzi nawet do 160W. Te oświetlacze stanowią realną alternatywę oświetlaczy halogenowych i oferują realne oszczędności. Oświetlacze halogenowe z reguły pracują wiele godzin w ciągu doby. W takiej sytuacji zakup oświetlacza LED COB zwraca się nawet w przeciągu roku. Ich dodatkowym atutem jest atrakcyjna cena. Tradycyjne halogeny i metalohalogeny mają także wadę, która polega na tym, że podczas włączania pobierają przez pewien czas znacznie więcej energii, aby rozpalić źródło światła. Dodatkowo po wyłączeniu należy poczekać aż halogen ostygnie, co trwa około 30 minut. W przeciwnym wypadku halogen i metalohalogen szybko się zużywa. Tradycyjne oświetlacze nie nadają się zatem do użytku z czujką ruchu, co jest ich bardzo częstym przeznaczeniem. W przypadku oświetlaczy LED, wyżej opisane problemy po prostu nie istnieją.

 

Oświetlacze LED na bazie diod COB mają najczęściej szeroki kąt świecenia, a zatem emitują światło rozproszone, jednak można także spotkać takie oświetlacze wyposażone w soczewkę, która skupia światło i daje większe możliwości aranżacji.

 

Oświetlacze LED występują także formie oświetlaczy architektonicznych, służących do oświetlania budynków. Ten rodzaj naświetlaczy wykorzystuje diody Power LED 1W lub 3W w odpowiedniej ilości. Dzięki łatwości zastosowania odpowiednich soczewek, oświetlacze LED architektoniczne dają ogromne możliwości iluminacji budynków. Dodatkowo powszechnie dostępne są także architektoniczne naświetlacze LED RGB, które dodatkowo dają możliwość kolorowego oświetlania obiektów architektonicznych, co już dziś jest powszechnie stosowane, między innymi na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, czy też na Stadionie Narodowym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>