Świetlówki LED

Świetlówki LED, czyli źródła światła LED, które mają zastępować tradycyjne jarzeniówki, są budowane właśnie na ich kształt. Występują w standardowych dla jarzeniówek długościach, czyli 60cm, 90cm, 120cm oraz 180cm. Świetlówki LED są najczęściej wyposażone w diody SMD 3528, jednak spotyka się także świetlówki z diodami SMD 5050 oraz COB. Emitują światło rozproszone, jednak tylko w jednym kierunku, co stanowi przewagę nad jarzeniówkami, które świecą dookoła i często część emitowanego przez nie światła jest marnowania. Do jarzeniówek co prawda często stosuje się tzw. oprawy rastrowe, które odbijają światło skierowane w sufit, jednak oprawy te szybko się brudzą i odbijają tylko część tego światła.

świetlówki ledŚwietlówki LED mają jednak sporo mankamentów.

–        często nie dorównują strumieniem świetlnym jarzeniówkom. W dzisiejszej technologii tylko świetlówki LED o barwie białej zimnej emitują zbliżoną moc świetlną do jarzeniówek. Świetlówki LED neutralne lub ciepłe świecą już sporo słabiej od jarzeniówek o tej samej długości.

–        Wysoka cena świetlówek LED w stosunku do tanich jarzeniówek.

 

W rzeczywistości świetlówki LED dają spore oszczędności. Ich moc, jest o połowę mniejsza, niż moc jarzeniówek o tej samej długości. Gdyby zatem udało się stworzyć świetlówkę LED, która przy takim poborze emitowałaby taką samą moc świetlną jak jarzeniówka, warto byłoby rozważyć ich wymianę. Świetlówki LED mają bowiem także inne korzyści, jak większa żywotność oraz brak większego poboru mocy przy włączaniu. Jarzeniówki do pracy potrzebują startera i dławika, które również pobierają energię. W przypadku świetlówek LED te urządzenia są pomijane. Świetlówki LED pobierają zatem nawet o 60% mniej energii niż jarzeniówki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>