występujące także pod nazwami paski LED lub listwy LED, to źródła światła, które praktycznie nie mają zamienników tradycyjnych. Są zatem jedyne w swoim rodzaju, a ich popularność bierze się z faktu, że można je zastosować praktycznie wszędzie tam, gdzie mamy jakąś płaszczyznę. Taśmy LED zatem z powodzeniem oświetlają wszelkiego rodzaju wnęki, schody, szafy, półki szklane i wszystko to, co może człowiekowi przyjść do głowy. Mają jednak także swoje ograniczenia.
Taśmy LED bowiem trzeba zasilić. Co prawda występują na rynku taśmy LED pracujące na napięciu 230V, jednak jest to tylko margines. 95% taśm będących na rynku pracuje na napięciu 12V DC, zatem potrzebny jest odpowiedni zasilacz, aby można je było rozświetlić. Stosując zatem taśmę LED należy przewidzieć także miejsce na zasilacz, a podłączenie takiej taśmy bezpośrednio pod gniazdko bardzo szybko spowoduje spalenie diod.
Jak dobrać zasilacz?
Sprawa doboru odpowiedniego zasilacza jest prostsza, niż mogłoby się wydawać. Praktycznie we wszystkich sklepach oferujących taśmy LED możemy również kupić zasilacz AC/DC, tzw. stałonapięciowy 12V. Najczęściej występują one pod nazwą „zasilacz LED”. Każdy zasilacz ma określoną moc maksymalną, czyli określoną moc urządzeń, które można zasilać. Z drugiej strony każda taśma LED ma określoną moc, którą pobiera każdy jej metr. Sprawdzamy zatem ile metrów taśmy użyjemy oraz jaki jest pobór metra taśmy. Następnie mnożymy przez siebie te parametry. Najlepiej zasilacz LED dobrać z mocą nieco wyższą niż moc zastosowanej taśmy, ponieważ diody przy włączaniu pobierają jej nieco więcej. Wyższa moc zasilacza będzie zatem dla niego zdrowa i przedłuży jego życie.
Taśmy LED występują w różnych rodzajach. Tak jak już zostało napisane, najczęściej są to taśmy LED pracujące na napięciu 12V DC, z jednym rzędem diod. Na rynku można także spotkać taśmy dwurzędowe, jednak jest to rzadkie zjawisko.
Parametrami, które najbardziej różnią między sobą taśmy są rodzaj diod smd oraz ich gęstość. Spotykamy zatem następujące rodzaje taśm:
- Taśmy LED z diodami SMD 3528, czyli małymi. Taśmy takie można kupić z 30, 60 oraz 120 diodami na metrze. Różnią się one rzecz jasna mocą oraz strumieniem świetlnym. Metr taśmy 30 pobiera 2,4W, metr 60 pobiera 4,8 W, natomiast metr 120 9,6W. Występują w barwach zimnej, neutralnej i ciepłej. Można także spotkać taśmy zarówno z diodami ciepłymi i zimnymi, jednak nie wygląda to zbyt estetycznie.
- Taśmy LED z diodami SMD 5050, czyli dużymi. Występują z 30 oraz 60 diodami na metrze. Metr taśmy z 30 diodami pobiera 7,2W, natomiast metr 60 aż 14,4W.
- Taśmy LED RGB, czyli dające możliwość uzyskania dowolnego koloru świecenia. Podobnie jak taśmy 5050 występują z 30 oraz 60 diodami na metrze. Metr taśmy z 30 diodami pobiera 7,2W, natomiast metr 60 aż 14,4W.
Paski LED występują w formie bez silikonu oraz z silikonem. Te ostatnie są co prawda nieco droższe, jednak o wiele praktyczniejsze. Można je bowiem bez problemu przetrzeć szmatką gdy się zakurzą, a gdy coś się na nie wyleje, nic się im nie stanie. Można także bez obaw montować je w łazienkach. Taśmy silikonowane są wodoszczelne, czyli mają IP na poziomie 63-65, co oznacza, że nawet padający deszcz nie jest dla nich groźny. Można także spotkać taśmy IP68, które można stosować pod wodą. Należy jednak pamiętać, że pod wpływem słońca z czasem silikon ciemnieje i po roku stosowania na zewnątrz taśma nadaje się do wymiany.
Paski LED są źródłami światła typowo dekoracyjnymi. Należy tylko pamiętać o kilku zasadach:
- taśma musi być tak zamontowana, żeby nie było widać diod, a tylko światło odbite. Patrzenie na diody SMD nie należy bowiem do najprzyjemniejszych doświadczeń. Poza tym mija się to także z celem, ponieważ taśma zamontowana w widocznym miejscu zamiast dodawać uroku, szpeci.
- We wnętrzach watro stosować taśmy z gęstszym rozstawieniem diod. W przypadku taśm „rzadkich” bowiem będzie widać przerwy między strumieniami światła z poszczególnych diod, co nie wygląda dobrze.
- Warto dopłacić i kupić lepsze taśmy. Dotyczy to praktycznie wszystkich źródeł światła LED. Diody LED w produkcji są sortowane ze względu na jakość. Te, która emitują światło gorszej jakości są oczywiście sprzedawane taniej. Kupując zatem najtańszą na rynku taśmę LED możemy być pewni, że jej barwa będzie pozostawiała wiele do życzenia. A chodzi przecież o dekorację a nie oszpecenie pomieszczenia.
Profesjonalna działalność. Blog zainteresował naszą firmę. Dobrze opisany temat. Prądofan. Niech strona się rozwija.