Najbardziej popularnymi wśród źródeł światła LED są bez wątpienia żarówki LED. Jest to oczywiście tylko nazwa potoczna, ponieważ żarówka z samego znaczenia tego słowa to źródło tradycyjne, wyposażone w żarnik. Powinno się zatem nazywać te źródła np. ledówkami, bądź lampkami LED. Nazwa żarówka LED jednak już zdążyła się przyjąć, dlatego będziemy się nią posługiwać.
Na rynku dostępne są żarówki LED w praktycznie każdym możliwym kształcie. Są one produkowane na kształt żarówek tradycyjnych, ponieważ właśnie tradycyjne żarówki mają zastępować. Można zatem kupić żarówki LED w następujących kształtach:
żarówka LED w kształcie halogena (LED spotlight).
Najbardziej popularna i najbardziej uzasadniona ekonomicznie żarówka LED. Nie ma bowiem zamienników w kształcie halogenów w technologii kompaktowych świetlówek energooszczędnych. Ma ona kształt stożka i można ją bez problemu stosować w tradycyjnych oprawach sufitowych oraz we wszystkich oprawach, które są dedykowane do żarówek halogenowych. Trzeba jednak uważać, ponieważ niektóre żarówki LED są dłuższe niż tradycyjne halogeny, więc niektóre oprawy mogą okazać się dla nich zbyt ciasne. Żarówki halogenowe LED występują z trzonkami gu10 (230V AC) oraz mr16 (12V DC).
Żarówki LED w kształcie halogenu występują z następującymi diodami:
- żarówki LED z diodami tradycyjnymi. Ich moc jest uzależniona od ilości zastosowanych diod, od 21 diod (1,2W) do 80 diod (około 4W). Najczęściej mają wąski kąt świecenia, czyli około 15 – stopni, czyli emitują światło skupione. Zdarzają się jednak egzemplarze ze światłem rozproszonym. Można także spotkać żarówki z diodami power chip, które mają trochę lepszy współczynnik wydajności. Zastosowaniem tych żarówek jest oświetlenie dekoracyjne, świetnie podkreślają niektóre miejsca, często są także stosowane pod dachem na zewnątrz domu.
- żarówki LED SMD – występują z diodami SMD 3528, 5050 oraz 5630. Te pierwsze są najmniejsze, zatem może ich się zmieścić sporo. Żarówki te charakteryzują się szerokim kątem świecenia, a zatem emitują światło rozproszone. Może to powodować problem z olśnieniem, które powoduje dyskomfort. Żarówki LED SMD mają lepszą wydajność od żarówek LED tradycyjnych. Występują w barwach ciepłej, neutralnej i zimnej. Żarówki te z powodzeniem mogą być stosowane do oświetlenia wnętrz.
- żarówki LED COB. Charakteryzują się dużą mocą świetlną. Mają szeroki kąt świecenia, czyli emitują światło rozproszone. Może to powodować efekt olśnienia, powodujący dyskomfort. Warto zatem rozważyć montowanie ich w kloszu. Żarówki LED COB mają jeszcze wyższą wydajność niż żarówki SMD. Występują w barwie zimnej, neutralnej i ciepłej. Mogą z powodzeniem służyć do oświetlenia wnętrz
- Żarówki Power LED. Najczęściej występują z 3 diodami 1W, jednak zdarzają się także egzemplarze z 1 diodą lub 4 diodami. Można także spotkać żarówki power LED, wyposażone w 3 watowe diody power LED. Charakterystyczne dla żarówek power LED są zastosowane soczewki, które powodują, że żarówki te występują z kątem świecenia 30 – 60 stopni. Emitują zatem światło w miarę skupione, co czyni je najbardziej podobnymi do tradycyjnych halogenów. Soczewki zapewniają również brak efektu olśnienia, zatem zastosowanie żarówek power LED nie wiąże się z uczuciem dyskomfortu. Występują w barwach zimnej, neutralnej i ciepłej i z powodzeniem mogą służyć do oświetlenia wnętrz.
- Żarówki LED RGB. Ten specyficzny rodzaj żarówek pozwala na osiągnięcie dowolnego koloru świecenia. Żarówki LED RGB mają wbudowany zasilacz oraz sterownik. Do każdej żarówki LED RGB jest dołączony pilot IR, czyli na podczerwień, który najczęściej pozwala ustawić jeden z zaprogramowanych 16 kolorów. Można także ustawić program płynnej zmiany kolorów, oraz częstotliwość tych zmian. Kolory mogą się także zmieniać w sposób skokowy. Żarówki LED RGB dają niespotykane możliwości dekoracyjne, ponieważ pozwalają pomalować ścianę światłem i codziennie zmieniać jej kolor. Ten rodzaj żarówki LED zyskuje ostatnio na popularności nawet w mieszkaniach i domach prywatnych.
żarówka LED w kształcie kuli (LED BULB).
Są to żarówki dedykowane jako zamienniki żarówek tradycyjnych o kształcie kuli, czyli takich, jakich chyba każdy używał w swoim domu. Najczęściej występują na trzonkach E27 (230V AC), ale także można je spotkać na trzonkach E14 (230V AC). Ich kształt powoduje, że wyglądają jak tradycyjne żarówki. Składają się z części zasilającej, do której przymocowane się diody (najczęściej SMD) oraz z klosza, który może być przezroczysty lub matowy. W przypadku żarówek z matowym kloszem nie widać diod, więc takie żarówki LED z wysokiej jakości barwą światła trudno jest odróżnić od żarówek tradycyjnych.
Żarówki LED tzw. świecowe
Ten rodzaj żarówek jest dedykowany jako zamiennik tradycyjnych żarówek w kształcie płomienia świecy. Taka żarówka świetnie sprawdza się we wszelkiego rodzaju żyrandolach. Występuje praktycznie tylko na trzonku E14 (230V AC). Podobnie jak żarówki w kształcie kuli, są najczęściej wyposażone w diody SMD, choć ostatnio można także spotkać takie żarówki z diodami power LED z rozpraszającą soczewką. Podobnie jak żarówki kulkowate, również występują z kloszem matowym oraz przezroczystym
Żarówki LED typu CORN
Są to żarówki dużej mocy, dochodzącej do kilkunastu W, do daje możliwość uzyskania strumienia świetlnego powyżej 1000 lm. Najczęściej występują z diodami SMD 5050. Mają kształt walca, a diody są montowane zarówno na bocznych ściankach, jak i na ściance umieszczonej naprzeciwko trzonka. Dzięki temu żarówki te świecą dookoła, czyli oświetlają równomiernie całe pomieszczenie. Żarówki LED CORN nie należą do najładniejszych, dlatego warto montować je w lampach z kloszem.
Poza głównymi kształtami, opisanymi powyżej, żarówki LED występują także we wszystkich innych kształtach, w których można spotkać żarówki tradycyjne. Są zatem małe halogenki na trzonku mr11, żarówki zastępujące źródło halogenowe na trzonku g9, a nawet żarówki zastępujące źródła światła stosowane w lampach samochodowych.
Dodaj komentarz